Competitors

Laser SM – Standard

Nat Sailno Helmsman Club
1 SWE 195805 Victor Abenius NYC
2 SWE 199004 Stefan Nordström GKSS
3 SWE 203149 Johan Lindstedt BKSS
4 SWE 194975 Stefan Sandahl MSS
5 SWE 176819 Mats Hovde LDSS
6 SWE 200830 Michael Wallin KKKK
7 DEN 193768 Henrik Nørgaard KDY
8 SWE 196639 Tomas Nordqvist KKKK
9 DEN 182280 Otto Strandvig KDY
10 DEN 184990 Christian Gunni Pedersen KDY
11 GER 188342 Marius Gemmel VSaW
12 GER 185259 Thaddäus Gemmel VSaW
13 SWE 196006 Henrik Glimstedt KSSS
14 SWE 183270 Bengt Leonard MSS
15 SWE 203141 Petter Hartman KSSS
16 SWE 200941 Urban Nyhammar KSSS
17 SWE 302152 Jacob Lundqvist GKSS
18 SWE 194624 Arne Malm TRBS
19 SWE 185166 Niklas Edler KSSS
20 SWE 198758 Erik Söderström HKKK
21 AUT 197011 Jörg Holl SAF
22 SWE 194978 Johannes Dagerbrant USS
23 SWE 201368 Anders Pers HKK
24 SWE 200829 Johan Christofferson GKSS
25 FIN 194637 Niklas Areschoug MSF
26 SWE 196934 Philip Gudinge LJS
27 SWE 200936 Nils Jöninger MKS
28 SWE 184015 Robin Axelsson GKSS
29 SWE 199299 Anton Barreng VÄKK
30 SWE 198868 Anders Karlsson GKSS
31 SWE 201729 Claes Törnsten KSSS
32 SWE 202414 Jacob Reuterskiöld MSS
33 SWE 169272 Gustaf Wallenberg KSSS
34 SWE 189158 Martin Sundelin KSSS
35 SWE 173808 Torbjörn Jonsson GKSS
36 SWE 193199 Philip Claesson MSS
37 SWE 191873 Niklas Pernvik KKKK
38 GER 139489 Petra Busch Kreuzer Apteilung
39 FIN 203551 Fredrik Westman HSF
40 SWE 201728 Jacob Munck af Rosenschöld LBSS
41 SWE 108331 Håkan Forslund RYC
42 SWE 203187 Pontus Dolfei ESS
43 SWE 185181 Oskar Niklasson VäSS
44 SWE 134322 Christer Sörvik SSVÄ
45 SWE 201730 Holger Tidemand GKSS
46 SWE 190607 Per Nyberg GKSS
47 SWE 201371 Patric Mure KSSS
48 AUS 199014 Ashley Brunning Middle Harbour SC
49 SWE 181320 Alexander Abenius NYC
50 SWE 192671 Henrik Eriksson MSS
51 DEN 201660 Christian Guldberg Rost Egaa SC
52 SWE 178313 Simon Karlsson HBS
53 SWE 198534 Tomas Franzén RJK
54 NED 197519 Jack de Rijk ZV Oosterplas
55 SWE 158086 Pontus Mellgren KKKK
56 SWE 82245 Per Lundberg LerSS
57 SWE 137676 Mikael Robell KSSS
58 SWE 195803 Alexander Nuija BråSS
59

Laser SM – Radial (Men only)

Nat Sailno Helmsman Club
1 SWE 167623 Albin Boman BrSS
2 SWE 200066 Simon Lundmark BoSS
3 SWE 184179 Viktor Agnemalm SiBK
4 SWE 196657 Wilhelm Kark NSS
5 SWE 201655 Petter Barreng VÄKK
6 SWE 195231 Marcus Magnusson GKSS
7 SWE 197741 Johannes Pettersson MoSS
8 SWE 163807 William Karlsson LDSS
9 SWE 197345 Lukas Bergman KSSS
10 SWE 193753 Oskar Lundqvist GKSS
11 SWE 198436 Karl Kröjtz MOSS
12

Laser SM – Radial (Women only)

Nat Sailno Helmsman Club
1 SWE 189152 Yvonne Malmsten GKSS
2 SWE 200823 Caroline Bristulf GKSS
3 SWE 192678 Lovisa Ljungberg SSP
4 SWE 183096 Beata Törneman STSS
5 SWE 196987 Klara Wester LESS
6 SWE 199052 Lovisa Karlsson HjBK
7 SWE 195793 Emma Pettersson MoSS
8 NED 189127 Dirma Eisenga ZV Oosterplas
9

Laser SM – 4.7

Nat Sailno Helmsman Club
1
2
3

Laser Master – 35+ Apprentice Master Standard

Nat Sailno Helmsman Club
1 SWE 203149 Johan Lindstedt BKSS
2 SWE 186856 Paul Gaskell-Brown MSS
3 SWE 200938 Gustav Dahlberg MKS
4 SWE 175475 Andreas Ljungberg KKKK
5 SWE 163429 Marcus Andersson BKSS
6 SWE 190608 Anders Mattsson BKSS
7 SWE 201336 David Hallbäck KKKK
8 SWE 200056 Svante Nilo Bengtsson Hovenäsets SS
9 SWE 191776 Mats Wannfors HKK
10 SWE 82571 Pahr Sahlström BKSS
11 SWE 200698 Fredrik Appelberg KSSS
12 SWE 27741 Per Enocksson Nyköpings SS
13 SWE 173151 Henrik Wallin KKKK
14 SWE 200941 Urban Nyhammar KSSS
15 SWE 193207 Ola Sjöstrand MSS
16 SWE 200697 Martin Wigforss KSSS
17 SWE 165554 Anders Ohlsson MSS
18 SWE 185166 Niklas Edler KSSS
19 SWE 76965 Niklas Magnesjö SSV
20 SWE 181487 Erik Lindquist TÄBK
21 SWE 191777 Daniel Dahlman SSVA
22 SWE 186849 Peter Overup MSS
23 SWE 198758 Erik Söderström HKKK
24 SWE 201368 Anders Pers HKK
25 SWE 199002 Magnus Pernvik KKKK
26 SWE 181467 Markko Waas MKS
27 SWE 173321 Jonas Persson KSSS
28 SWE 303151 Laban Sörén LiJS
29 POL 56348 Konrad Berezowski KS
30 SWE 169261 Peter Karlström MSS
31 SWE 151183 Mats Karlson HKKK
32 SWE 201371 Patric Mure KSSS
33 SWE 181470 Marcus Westerlind KKKK
34 SWE 198142 Niklas Strand HKKK
35

Laser Master – 35+ Apprentice Master Radial

Nat Sailno Helmsman Club
1 SWE 000000 Sara Hagnö GKSS
2 NED 189127 Dirma Eisenga ZV Oosterplas
3

Laser Master – 35+ Apprentice Master 4.7 (Women only)

Nat Sailno Helmsman Club
1
2
3

Laser Master – 45+ Master Standard

Nat Sailno Helmsman Club
1 SWE 201726 Magnus Bergendal BKSS
2 SWE 201722 Urban Ullberg KKKK
3 SWE 198455 Hans Troiza MSS
4 SWE 190602 Lennart Thorsson MSS
5 SWE 199004 Stafan Nordström GKSS
6 SWE 183370 Mats Sjöberg MSS
7 SWE 198999 David Bourghardt KKKK
8 SWE 173117 Hans Mark GKSS
9 SWE 183976 Magnus Törnqvist BKSS
10 SWE 194975 Stefan Sandahl MSS
11 SWE 180345 Ulf Lundblad BKSS
12 SWE 196218 Robert Huhn MKS
13 SWE 176819 Mats Hovde LDSS
14 SWE 200830 Michael Wallin KKKK
15 DEN 193768 Henrik Nørgaard KDY
16 SWE 196639 Tomas Nordqvist KKKK
17 DEN 198453 Kristian Joos KDY
18 DEN 182280 Otto Strandvig KDY
19 SWE 50676 Anders Örtnäs MKS
20 DEN 193900 Anders Thorlaksen KDY
21 SWE 40436 Peter Ekeroth BKSS
22 DEN 184990 Christian Gunni Pedersen KDY
23 SWE 197901 Filip Jacobsson GKSS
24 SWE 190604 Lars Bergfeldt HKKK
25 NOR 189630 Reidar Fosse Asker SF
26 SWE 138175 Anders Hagman GKSS
27 NOR 62 Paal HH Lindenskov Asker SF
28 SWE 198997 Bobbie Baars MKS
29 SWE 173808 Torbjörn Jonsson GKSS
30 SWE 163750 Per Ringström HKK
31 SWE 196006 Henrik Glimstedt KSSS
32 SWE 196968 Magnus Erenstedt HjBK
33 SWE 203141 Petter Hartman KSSS
34 SWE 196978 Erik Edhag MKS
35 NOR 197695 Atle Lohrmann SSA
36 SWE 198306 Lennart Andersson RJK
37 SWE 185170 Göran Uggla MKS
38 SWE 165590 Thomas Hellström RYC
39 SWE 194624 Arne Malm TRBS
40 SWE 87363 Per -Erik Stenholm SSV
41 SWE 198534 Tomas Franzén RJK
42 SWE 183887 Nickas Friden KKKK
43 SWE 203546 Lasse Widebeck MKS
44 AUT 197011 Jörg Holl SAF
45 SWE 176297 Johan Andersson TrBK
46 SWE 170873 Peter Åkerström SiBK
47 SWE 201721 Johnny Källman KKKK
48 SWE 183332 Jonas Langner DBK
49 SWE 200936 Nils Jöninger MKS
50 SWE 184980 Johan Linger BKS
51 SWE 191873 Nikls Pernvik KKKK
52 SWE 81894 Thomas Forsell BjKSS
53 GER 139489 Petra Busch Kreuzer Apteilung
54 SWE 198225 Mats Johansson KKKK
55 SWE 186848 Kristian Sundborn KKKK
56 SWE 203054 Magnus Munck af Rosenschöld BoSS
57 NOR 186928 Per Bjørnsrud ASF
58 SWE 189157 Anders Olsson TrBK
59 SWE 108331 Håkan Forslund RYC
60 SWE 197915 Martin Pilhall ASS
61 SWE 188023 Mats Johnsson MSS
62 FRA 190978 JP Vogtensperger CVM
63 SWE 183968 Dennis Svensson BjKileSS
64 SWE 132032 Rickard Ahl LerSS
65 SWE 121998 Fredrick Marelius RYC
66 NED 197519 Jack de Rijk ZV Oosterplas
67 SWE 158086 Pontus Mellgren KKKK
68 SWE 82245 Per Lundberg LerSS
69 SWE 203153 Bengt Holmqvist BoSS
70

Laser Master – 45+ Master Radial

Nat Sailno Helmsman Club
1 SWE 166641 Katarina Håkansson MSS
2 SWE 174749 Agneta Jonsson GKSS
3 SWE 189152 Yvonne Malmsten GKSS
4

Laser Master – 45+ Master 4.7 (Women only)

Nat Sailno Helmsman Club
1
2
3


Laser Master – 55+ Grand Master Standard

Nat Sailno Helmsman Club
1 SWE 182274 Micael Lundgren MSS
2 SWE 169147 Claes Elmen HKKK
3 SWE 196224 Tommy Isidorsson BKSS
4 SWE 181321 Hans Thambert MKS
5 SWE 183380 Thomas Håkansson MSS
6 SWE 102555 Åke Hansson BKS
7 SWE 159621 Peter Joacobsson GKSS
8 SWE 37301 Mats Sjöberg MKS
9 SWE 184988 Claes Nordgren MSS
10 SWE 200824 Mikael Bergkvist KKKK
11 SWE 199005 Stefan Kindborg MKS
12 SWE 137676 Mikael Robell KSSS
13 SWE 183270 Bengt Leonard MSS
14 SWE 91915 Fernando Kjellén KKKK
15 SWE 138076 Øivind Kanavin Bundefjorden
16 SWE 193206 Göran Olsson MKS
17 SWE 153731 Peter Sundelin KSSS
18 SWE 163541 Göran Johnsson SSVÄ
19 SWE 200827 Birger Törnqvist MKS
20 NOR 184139 Morten D. Lie KNS
21 SWE 203154 Kent Holzner KKKK
22 SWE 191738 Per Geijer HKK
23 NOR 155137 Knut Beck Hurum SF
24 SWE 141997 Ingvar J-son Krook SBK
25 SWE 186358 Lennart Iwar MSS
26 SWE 196221 Lars Westerlind Korshamns BK
27 NOR 169261 Pål Tharaldsen Fredrikstads SF
28 SWE 139331 Magnus Elgåhs BoSS
29


Laser Master – 55+ Grand Master Radial

Nat Sailno Helmsman Club
1
2
3


Laser Master – 55+ Grand Master 4.7 (Women only)

Nat Sailno Helmsman Club
1
2
3


Laser Master – 65+ Great Grand Master Radial

Nat Sailno Helmsman Club
1 SWE 196620 Jörgen Olsson Korshamns BK
2 SWE 158113 Lars-Anders Johansson MKSK
3 FIN 137682 Lars G Thelestam NJK
4


Laser Master – 65+ Great Grand Master 4.7 (Women only)

Nat Sailno Helmsman Club
1
2
3